Jak bawić i uczyć dziecko poprzez zabawę w sklep?

Jak bawić i uczyć dziecko poprzez zabawę w sklep?
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka23.08.2023 | 9 min.

Zabawa w sklep to jedna z ulubionych form aktywności wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pozwala ona nie tylko na wspaniałą rozrywkę, ale również daje możliwość rozwijania wielu cennych umiejętności i kompetencji, które przydadzą się w dalszej edukacji i życiu. Poprzez odgrywanie ról sprzedawcy i klienta dziecko uczy się liczenia pieniędzy, dodawania, odejmowania oraz ważenia i mierzenia produktów. Ćwiczy też poprawną wymowę i formułowanie pytań oraz odpowiedzi, rozwijając tym samym swoje zdolności komunikacyjne. Ponadto zabawa w sklep pobudza wyobraźnię i kreatywność malucha, pozwalając tworzyć własne witryny i asortyment oraz reklamy i promocje. Co więcej, dziecko uczy się samodzielności w podejmowaniu decyzji, odpowiedzialności za swoje finanse oraz planowania i organizacji pracy. Wreszcie poprzez wcielanie się w role i wspólną zabawę tematyczną w sklep, maluch rozwija umiejętności społeczne, uczy się komunikacji, negocjacji i współpracy w grupie.

Kształtowanie umiejętności matematycznych

Liczenie pieniędzy i wydawanie reszty

Podczas zabawy w sklep dziecko ma okazję poćwiczyć liczenie pieniędzy - zarówno banknotów, jak i monet o różnych nominałach. Musi nie tylko zliczać wartość poszczególnych nominałów, ale także dodawać je, aby ustalić łączną kwotę zakupu. Kiedy wciela się w rolę sprzedawcy, ćwiczy też umiejętność wydawania reszty - odejmowania od otrzymanej zapłaty wartości towaru i wyliczania właściwej reszty. Te proste czynności pomagają doskonalić logiczne myślenie, koncentrację i spostrzegawczość.

Dodawanie i odejmowanie przy kalkulacji cen i rachunków

Oprócz prostego liczenia pieniędzy, zabawa w sklep daje sposobność do wykonywania bardziej złożonych działań matematycznych. Dziecko, ustalając ceny produktów w swoim sklepie, wykonuje dodawanie - np. dwóch składowych kosztów. Z kolei jako sprzedawca, zliczając wartość zakupów klienta, musi je dodawać. Przygotowując rachunek, odejmuje natomiast wartość udzielonego rabatu. Tego typu aktywności pomagają ćwiczyć i utrwalać umiejętność dodawania i odejmowania.

Wprowadzenie pojęć dotyczących wagi i objętości towarów

W sklepie warto wprowadzać zabawki imitujące wagi i miarki. Dzięki temu dziecko może ważyć i mierzyć "towary", co pozwoli mu poznać pojęcia związane z masą (np. kilogram, dekagram, gram) oraz objętością czy długością (np. litr, decylitr, mililitr lub metr, centymetr). Zabawa w mierzenie i ważenie produktów pozwoli też ćwiczyć szacowanie i porównywanie wielkości. Będzie to dobre wprowadzenie do dalszej edukacji matematycznej w szkole.

Rozwój mowy i komunikacji

Nazywanie produktów i tworzenie dialogów sprzedawca-klient

Zabawa w sklep świetnie rozwija mowę i zdolności komunikacyjne dziecka. Maluch, układając asortyment swojego sklepu, nazywa produkty, używając właściwych określeń (np. mleko, chleb, pomidor). Ćwiczy też tworzenie dialogów, wcielając się raz w rolę sprzedawcy, a raz klienta - zadaje pytania o produkty, podaje ich ceny, negocjuje rabaty. Dzięki temu poznaje reguły prowadzenia rozmowy i zachowania w sklepie, jednocześnie wzbogacając swój zasób słownictwa.

Ćwiczenie poprawnej wymowy i płynności mowy

Podczas odgrywania ról sprzedawcy i klienta dziecko ma okazję do doskonalenia wymowy - starannego, wyraźnego artykułowania słów i zdań. Musi też dbać o odpowiednie tempo mówienia, aby dialog był zrozumiały i płynny. Dobra zabawa w sklep wymaga bowiem precyzyjnego formułowania pytań, udzielania odpowiedzi i przekazywania informacji, np. na temat oferty sklepu czy cen produktów. Ćwiczy więc wiele aspektów poprawnej mowy.

Kształtowanie umiejętności formułowania pytań i odpowiedzi

Podczas odgrywania scenek zakupowych w sklepie dziecko uczy się konstruowania pytań - o nazwę, cenę, pochodzenie produktu itp. oraz udzielania na nie rzeczowych odpowiedzi. Kiedy wciela się w rolę klienta, musi też nauczyć się zadawać pytania grzecznie i z właściwą intonacją. Z kolei jako sprzedawca ćwiczy umiejętność jasnego i zrozumiałego formułowania odpowiedzi. Dzięki temu zabawa przygotowuje do płynnej komunikacji w różnych sytuacjach życiowych.

Pobudzanie kreatywności i wyobraźni

Samodzielne tworzenie asortymentu i układanie witryn sklepowych

Aby urządzić sklep, dziecko musi najpierw wymyślić i stworzyć jego asortyment - zabawek, "produktów" itp. Może tu pomóc rodzic, dostarczając rozmaite przedmioty. Jednak to maluch decyduje, co będzie sprzedawać, np. owoce, warzywa, nabiał, słodycze. Następnie układa je na ladzie lub półkach, tworząc atrakcyjne witryny. Daje to pole do popisu dla jego wyobraźni i pomysłowości.

Wcielanie się w role sprzedawcy i klienta

Zabawa w sklep to świetna okazja do rozwijania twórczości malucha. Wcielając się w role sprzedawcy i klienta, dziecko może wymyślać ich charaktery, sposób bycia i mówienia. Sprzedawca może np. być miły i uczynny albo marudny i niezadowolony. Z kolei klient może udawać nieśmiałego lub pewnego siebie. Poprzez wcielanie się w wymyślone postaci dziecko pobudza swoją kreatywność.

Wymyślanie promocji i reklam produktów

Aby urozmaicić zabawę w sklep, warto zachęcać dziecko do wymyślania promocji i reklam dla sprzedawanych produktów. Może np. oferować zniżki dla stałych klientów, sprzedaż 2+1 gratis lub dawać naklejki lub zabawki jako gratisy. Z pomocą rodzica może też tworzyć gazetki reklamowe z opisami produktów i hasłami zachęcającymi do zakupów. To znakomicie stymulować będzie jego kreatywność i zdolność do twórczego myślenia.

Kształtowanie samodzielności

Jak bawić i uczyć dziecko poprzez zabawę w sklep?

Podejmowanie decyzji przy zakupach i sprzedaży towarów

Podczas zabawy w sklep dziecko uczy się samodzielności. Kiedy wciela się w rolę klienta, musi podejmować decyzje, co kupić, wybierając spośród dostępnych produktów. Z kolei jako sprzedawca decyduje o asortymencie sklepu i cenach towarów. Tego typu doświadczenia pozwalają ćwiczyć ważną w życiu umiejętność samodzielnego dokonywania wyborów i podejmowania decyzji.

Odpowiedzialność za swoje finanse przy rozliczaniu transakcji

Ważnym elementem zabawy w sklep jest posługiwanie się pieniędzmi - zarówno banknotami jak i monetami. Dziecko, dokonując transakcji kupna-sprzedaży jako klient i sprzedawca, uczy się wartości pieniądza i odpowiedzialności za swoje finanse. Musi nauczyć się kontrolować wydawanie i przyjmowanie gotówki, pilnować właściwej reszty itp. To kształtuje nawyki rozsądnego gospodarowania własnymi funduszami.

Planowanie i organizacja pracy w sklepie

Prowadzenie sklepu, nawet zabawkowego, wymaga od dziecka zaplanowania pewnych działań i ich organizacji. Musi zadbać o przygotowanie asortymentu i właściwą aranżację sklepu, rozplanować role i obowiązki (kto jest sprzedawcą, a kto klientem). Podczas samej zabawy uczy się realizacji zaplanowanych zadań w odpowiedniej kolejności i harmonogramie. To wszystko kształci umiejętność planowania i organizacji pracy.

Umiejętności społeczne i współpraca

Komunikacja i negocjacje w relacji sprzedawca-klient

Zabawa w sklep uczy nawiązywania relacji z innymi i skutecznej komunikacji w sytuacjach społecznych. Dziecko w rolach sprzedawcy i klienta ćwiczy komunikowanie potrzeb, postulatów, wyrażanie opinii czy prowadzenie negocjacji. Uczy się też właściwego odnoszenia się do rozmówcy z szacunkiem i zrozumieniem jego punktów widzenia. To ważne umiejętności interpersonalne, przydatne w kontaktach z ludźmi.

Wspólne zabawy tematyczne w sklep

Zabawa w sklep ze starszym rodzeństwem lub kolegami daje okazję do rozwijania umiejętności współpracy w grupie. Dzieci uczą się wspólnie tworzyć koncepcję zabawy, ustalać role i zasady oraz dzielić się obowiązkami (kto będzie sprzedawał, kto kupował, kto przygotuje rekwizyty). Sam proces zabawy zwiększa zdolność do kompromisu, ustępowania innym i szukania konsensusu. To buduje więzi i uczy funkcjonowania w zespole.

Dzielenie się zadaniami i współdziałanie w grupie

Zabawa w sklep z większą grupą dzieci pozwala na podział obowiązków i współpracę. Jedno dziecko może stanąć za ladą jako sprzedawca, inne odgrywać klientów, jeszcze inne przygotowywać produkty czy rekwizyty. Maluchy uczą się tu wykonywać powierzone im zadania i współdziałać dla osiągnięcia wspólnego celu. Doskonalą też cierpliwość, czekając na swoją kolej. To buduje postawę otwartości na innych i gotowości do współdziałania.

Podsumowanie

Zabawa w sklep to niezwykle wartościowa forma aktywności dla rozwoju dziecka. Pozwala w atrakcyjny sposób kształtować umiejętności matematyczne, językowe, społeczne i samodzielność. Rozwija też kreatywność i wyobraźnię malucha. Dlatego warto zachęcać dziecko do częstego wcielania się w role sprzedawcy i klienta, samodzielnie lub z rówieśnikami. Taka zabawa przynosi wiele radości i jednocześnie buduje cenne kompetencje na przyszłość.

Najczęściej zadawane pytania

Zabawa w sklep jest odpowiednia dla dzieci już od 3-4 lat. Wcześniej warto bawić się w kąciku sklepowym z wykorzystaniem prostych rekwizytów.

Przyda się ladą, półki na towar, waga i miarka, kasa fiskalna, pieniądze - zarówno monety jak i banknoty różnych nominałów. Towarem mogą być zabawki, owoce, warzywa z plasteliny itp.

Warto na początku dać mu rolę klienta, stopniowo wprowadzając w rolę sprzedawcy. Dobrze też bawić się razem z nim, by czuło się pewniej i ochoczo się angażowało.

Optymalny czas to 30-60 minut. Młodsze dzieci mogą bawić się krócej. Ważne, by skończyć, gdy maluch jest jeszcze zaangażowany.

Warto wspólnie z dzieckiem posegregować zabawki, "produkty" itp. i zachęcająco zapowiedzieć kolejną zabawę np. za kilka dni. Można też zrobić pamiątkowe zdjęcie sklepu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. 7 kreatywnych pomysłów na kolorowanki dla dzieci
  2. Jak uczyć dziecko rozpoznawania emocji?
  3. Rozwijanie zdolności manualnych poprzez wycinanki
  4. Wiersze i piosenki o zwierzętach - zbiór dla dzieci
  5. Co warto wiedzieć o pierwszym rowerze dla dziecka?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka

Jestem Asia i serdecznie witam Was na blogu poświęconym macierzyństwu i rodzicielstwu. Dla mnie bycie mamą to najpiękniejsza i najbardziej wymagająca rola w życiu. Na moim blogu znajdziecie artykuły, porady oraz relacje z mojego doświadczenia jako matki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

ZabawaMagiczne zabawy z chustą animacyjną

Chusta animacyjna to wspaniały rekwizyt rozwijający kreatywność i umiejętności dziecka. Poznaj setki pomysłów na zabawy z tą kolorową tkaniną - teatrzyk, zajęcia ruchowe, nauka i relaks. Przeczytaj porady dotyczące wyboru i bezpiecznego użytkowania chusty.