Wiersze i piosenki o zwierzętach - zbiór dla dzieci

Wiersze i piosenki o zwierzętach - zbiór dla dzieci
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka23 sierpnia 2023 | 6 min

Wiersze i piosenki o zwierzętach to niezwykle wartościowy i przyjemny sposób na wprowadzenie najmłodszych w świat poezji i muzyki. Poprzez zabawne rymowanki i rytmiczne piosenki dzieci uczą się nowych słów, rozwijają wyobraźnię i wrażliwość. Ponadto tematyka zwierząt jest bliska każdemu maluchowi, dzięki czemu chętniej angażuje się w zabawy słowne i śpiew. Po przeczytaniu wierszyka o delfinach, może być ciekawym pomysłem obejrzenie filmów i seriali o zwierzętach na https://vider-pl.com/, gdzie znajdziecie Państwo szeroki wybór produkcji edukacyjnych i rozrywkowych dla dzieci, pokazujących życie zwierząt w fascynujący sposób. W niniejszym zbiorze znajdą Państwo szeroki wybór utworów o zwierzętach domowych, leśnych, gospodarskich, egzotycznych i morskich. Treści dobrane zostały pod kątem zainteresowań przedszkolaków i wczesnoszkolnych dzieci.

Wiersze o zwierzętach domowych

Wiersze o psach

Pies od zawsze uchodzi za najlepszego przyjaciela człowieka. Nic więc dziwnego, że jest ulubieńcem wielu dzieci. Wierszyki o psach opowiadają zabawne historie o codziennym życiu tych zwierzaków - ich psotach, harcach i przygodach. Rymowanki te uczą empatii i wrażliwości na potrzeby czworonogów. Dzięki nim dziecko poznaje różne rasy psów oraz dowiaduje się, jak właściwie opiekować się pupilem.

Przykładowy wierszyk: "Mój piesek mały, kudłaty, wesoły - Lubi bawić się piłką kolorową. Gdy piłeczkę rzucę hen wysoko - Mój piesek skacze i chwyta ją w loczek."

Wierszyki o kotach

Koty od wieków cieszą się sympatią ludzi, zwłaszcza dzieci, które uwielbiają ich mięciutkie futerka. Wiersze o kotach opisują psotne harce tych zwierzaków, ich codzienne zachowania i dziwactwa. Dzięki tym zabawnym rymowankom maluchy poznają cechy charakteru kotów, uczą się szanować te zwierzęta i odpowiednio się nimi opiekować.

Przykładowy wierszyk: "Kotek Puszek, rudy futrzak - Lubi spać na ciepłym dywanie. Rybki jeść i pić mleczko - A potem myć futerko."

Rymowanki o chomikach i świnkach morskich

Chomiki i świnki morskie to bardzo popularne zwierzęta domowe wśród najmłodszych. Są małe, sympatyczne i łatwe w opiece. W wierszykach o tych gryzoniach znajdziemy wiele ciekawostek na ich temat. Dowiemy się, jak wyglądają, czym się żywią i jak bawić się z chomikiem lub świnką morską. Te krótkie rymowanki zachęcą dzieci do szacunku dla tych zwierząt.

Przykładowy wierszyk: "Chomik sierściutki w kółko biega, lubi orzeszki jeść. W kłębuszku siana chomik śpi, bo musi odpocząć."

Wiersze o zwierzętach leśnych

Zabawne rymowanki o lisach

Lisy od dawna kojarzone są z przebiegłością i sprytem. Jednak wiersze dla dzieci przedstawiają te zwierzęta w zabawny, przyjazny sposób. Rymowanki opowiadają o lisich psotach, polowaniach i życiu w norze. Dzięki nim maluchy dowiadują się wielu ciekawostek o wyglądzie, zachowaniu i zwyczajach tych leśnych drapieżników.

Przykładowy wierszyk: "Rudy lis przez las biegnie, Węszy, szuka, tropi, bada. Gdy zająca wreszcie znajdzie, Złapie go na obiad."

Krótkie wierszyki o jeżach

Jeże to niezwykle sympatyczne i zabawne zwierzęta leśne. Choć na co dzień prowadzą samotniczy tryb życia, w wierszach dla dzieci stają się bohaterami psotnych historii. Rymowanki te opowiadają o dziennych zajęciach i przygodach jeży, ich kolczastej zbroi i ulubionych potrawach. To świetny sposób, by zaciekawić najmłodszych tymi niezwykłymi stworzeniami.

Przykładowy wierszyk: "Jeżyk po lesie wędruje, Szuka robaczków na obiad. Jak się przestraszy, w kłębek się zwija I kolce pokazuje, żeby nikt go nie zranił."

Rymowane historie o wiewiórkach

Wiewiórki należą do ulubionych leśnych zwierząt większości dzieci. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się w zabawnych rymowankach. Dowcipne wierszyki ukazują codzienne harce wiewiórek - zbieranie orzechów, bieganie po drzewach i zimowe zapasy. To doskonały sposób, by rozbudzić w maluchach zainteresowanie tymi sympatycznymi gryzoniami.

Przykładowy wierszyk: "Wiewióreczka rudy ogon ma, w koronach drzew cały dzień skacze. Orzeszki zbiera, schowania szuka, żeby zimą coś przekąsić."

Wiersze o zwierzętach gospodarskich

Zabawne rymowanki o krowach

Krowy od dawna kojarzone są z wiejskim krajobrazem i dostarczaniem mleka. Jednak w wierszach dla dzieci stają się bohaterkami zabawnych historii. Rymowanki opisują pasienie się krów na łące, dojenie, a także cechy tych zwierząt - ich duże rozmiary i charakterystyczne plamy. Dzięki tym wierszykom maluchy uczą się szacunku dla zwierząt hodowlanych.

Przykładowy wierszyk: "Krowa Beńka duże oczy ma, lubi trawę żuć. Kiedy idzie do obory, daje mleczko smaczne jak miód."

Wesołe wierszyki o świniach

Świnki, mimo niepozornego wyglądu, to niezwykle inteligentne zwierzęta. W zabawnych rymowankach dla dzieci przedstawione są jako sympatyczne bohaterki psotnych historii. Wiersze opisują zachowanie świnek - tarzania się w błocie i zjadania ulubionych przysmaków. To doskonały sposób, by zaciekawić najmłodszych tymi pociesznymi zwierzętami.

Przykładowy wierszyk: "Świnka różowa być chce czysta, ale w błocie taplać lubi najbardziej. Jak się wykąpie, to skrub, skrub, skrub, aż lśni jej skórka w słoneczku."

Krótkie rymowanki o kurczakach

Kurczaki to popularne zwierzęta hodowlane, które od wieków dostarczają ludziom jajek i mięsa. Jednak małe dzieci postrzegają je raczej jako zabawne stworki o śmiesznych nóżkach i piórkach. W rymowankach kurczaki stają się więc bohaterami psotnych opowieści, które uczą empatii wobec tych zwierząt.

Przykładowy wierszyk: "Pstryk, pstryk, drobne nóżki, żółty dzióbek kurczaka. Ziarneńka dziobie, po podwórku biega, bo jedzonka chce."

Wierszyki o zwierzętach egzotycznych

Wiersze i piosenki o zwierzętach - zbiór dla dzieci

Rymowane opowieści o małpkach

Małpki to niezwykle inteligentne i zabawne zwierzęta, które fascynują dzieci. Nic więc dziwnego, że często pojawiają się w wierszach i rymowankach jako psotne bohaterki zabawnych historii. Te wiersze opisują małpki bawiące się w dżungli, ich figle i harce. To świetny sposób, by rozbudzić wyobraźnię i ciekawość maluchów.

Przykładowy wierszyk: "Małpka nutki zrywa z drzewa bananowego, w górę, w dół po lianach skacze dzielnie. Willa ogonem liście, swoje orzechy je, weselej małpka żyje w dżungli."

Wesołe rymowanki o papugach

Papugi to niezwykle barwne ptaki, które zachwycają dzieci swoim wyglądem i umiejętnością naśladowania mowy ludzkiej. W rymowankach dla najmłodszych papugi stają się bohaterkami zabawnych dialogów i historyjek. Wierszyki te opisują kolorowe piórka tych ptaków, ich ćwierkanie i usposobienie. To świetny sposób, by wprowadzić maluchy w świat egzotycznej przyrody.

Przykładowy wierszyk: "Papużka kolorowa, zielona i niebieska, cały dzień ćwierka w klatce: ple ple ple i kre kre kre. Chętnie orzech zjada, gdy jest głodna biedna, i przytula się do mnie, jak przyjaciółka wierna."

Krótkie wierszyki o żyrafach

Żyrafy z pewnością należą do ulubionych egzotycznych zwierząt każdego przedszkolaka. Ich charakterystyczny wygląd - długie szyje i nóżki - stanowi inspirację dla wielu zabawnych rymowanek. W wierszach żyrafy ganiają po sawannie, objadają się liśćmi i bawią z innymi zwierzętami. To doskonały sposób, by przybliżyć najmłodszym te sympatyczne stworzenia.

Przykładowy wierszyk: "Żyrafka Daria ma szyję bardzo długą, przydaje się do zrywania liści z drzew. Gdy koleżanki w dal patrzy, wygląda dumnie, bo najwyższa ze wszystkich jest."

Wiersze o zwierzętach morskich

Zabawne rymowanki o delfinach

Delfiny budzą zachwyt u dzieci dzięki swej inteligencji, zwinności i przyjaznemu usposobieniu. Nic więc dziwnego, że często stają się bohaterami wierszy i rymowanek. Opowieści te ukazują wesołe harce delfinów w morzu, ich akrobacje i zabawy z ludźmi. Wszystko to w przystępnej, rytmicznej formie, którą uwielbiają maluchy.

Przykładowy wierszyk: “Delfinek szary skacze hen wysoko, chlapie w wodzie płetwy ma. Raz do góry, raz na dół, uśmiechnięty zawsze jest. Ludziom machając, wesoło pląsa, bo w oceanie cały dzień się bawi.”

Podsumowanie

Wiersze i piosenki o zwierzętach to skarbnica wiedzy i rozrywki dla najmłodszych. Poprzez rymowanki dziecko poznaje zwyczaje i zachowania zwierząt, uczy się empatii i odpowiedzialności. Kontakt z poezją i muzyką rozwija też wyobraźnię malucha, wzbogaca słownictwo i usprawnia pamięć. Mamy nadzieję, że nasz zbiór wierszy o zwierzętach domowych, leśnych, gospodarskich, egzotycznych i morskich przypadnie Państwu do gustu. Życzymy miłej zabawy!

Najczęstsze pytania

Większość wierszy i rymowanek ze zbioru odpowiednia jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, czyli od około 3 do 8 lat.

Tak, wiersze rozwijają mowę i myślenie dziecka. Uczą też wrażliwości na piękno języka polskiego.

Warto czytać wiersze codziennie, najlepiej wieczorem, aby dziecko zasnęło przy relaksujących rymowankach.

W wieku przedszkolnym lepiej, gdy dorosły czyta wiersze na głos. Samodzielna lektura jest wskazana u starszych dzieci.

Wiersze i piosenki dla dzieci znajdziemy w księgarniach, bibliotekach oraz internecie. Warto też samemu wymyślać rymowanki dla malucha.

5 Podobnych Artykułów

  1. 7 kreatywnych pomysłów na kolorowanki dla dzieci
  2. Mroczne tajemnice rodzinne: skomplikowane relacje w serialach rodzinnych
  3. Jak uczyć dziecko rozpoznawania emocji?
  4. Jak często kąpać niemowlę? Praktyczne porady dla nowych rodziców
  5. Rozwijanie zdolności manualnych poprzez wycinanki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka

Jestem Asia i serdecznie witam Was na blogu poświęconym macierzyństwu i rodzicielstwu. Dla mnie bycie mamą to najpiękniejsza i najbardziej wymagająca rola w życiu. Na moim blogu znajdziecie artykuły, porady oraz relacje z mojego doświadczenia jako matki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

ZabawaMagiczne zabawy z chustą animacyjną

Chusta animacyjna to wspaniały rekwizyt rozwijający kreatywność i umiejętności dziecka. Poznaj setki pomysłów na zabawy z tą kolorową tkaniną - teatrzyk, zajęcia ruchowe, nauka i relaks. Przeczytaj porady dotyczące wyboru i bezpiecznego użytkowania chusty.