Zajęcia origami dla dzieci - proste pomysły

Zajęcia origami dla dzieci - proste pomysły
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka27 sierpnia 2023 | 8 min

Origami to starożytna sztuka składania papieru, która pochodzi z Japonii. Dosłownie oznacza "składanie papieru". Jest to świetna zabawa dla dzieci, która rozwija zdolności manualne, cierpliwość i kreatywność. W origami wykorzystuje się kolorowe kartki papieru, z których powstają niezwykłe modele - od prostych figur geometrycznych, przez zwierzęta, po skomplikowane postacie i dekoracje. W tym artykule przedstawiamy pomysły na proste origami dla dzieci - zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.

Wprowadzenie do origami

Zanim zaczniemy składać pierwsze modele, warto zapoznać dziecko z podstawowymi technikami origami. Pokazujemy, jak złożyć prostokątny arkusz papieru na pół, jak zrobić tzw. dolinę i grzbiet, jak precyzyjnie składać narożniki papieru. Ćwiczymy też pociąganie za brzegi kartki, aby tworzyć ostre krawędzie. To pozwoli opanować podstawowe chwyty i przygotuje do tworzenia bardziej skomplikowanych modeli. Dobrym pomysłem są też ćwiczenia rozgrzewkowe - składanie kartki w harmonijkę, na pół, wachlarz itp. Pozwalają rozluźnić nadgarstki i palce.

Proste modele origami dla dzieci

Samolot z jednej kartki

Klasyczny model origami, z którego zaczyna większość dzieci. Aby go złożyć, bierzemy kartkę kwadratową i składamy ją przekątnie. Następnie podwijamy rogi do środka, tworząc trójkąty po bokach. Składamy górną część do dołu, a dolną do góry - powstaje kadłub samolotu. Rozkładamy skrzydła i mocujemy statecznik. Gotowe - można puścić papierowy samolocik w powietrze!

Żuraw japoński

Ten orientalny ptak jest symbolem szczęścia i długowieczności. Aby go złożyć, zaczynamy od kwadratu. Składamy go na pół tworząc trójkąt, a następnie jeszcze raz na pół. Rozkładamy dolną część na boki - to ogon żurawia. Składamy górne rogi do środka - powstaje głowa i tułów. Na samym końcu zwijamy dziób i szyję ptaka. Dekorujemy skrzydła i mamy gotowego origami żurawia!

Kot z dwóch kartek

Uroczy kotek z origami, który jest świetnym ćwiczeniem dla bardziej zaawansowanych. Tutaj potrzebne są dwie kwadratowe kartki w dwóch kolorach. Jedna tworzy głowę i tułów, druga uszy i ogon. Składamy kartki przekątne, modelujemy łeb i tułów kota, wypełniamy papier, by stworzyć kształt. Następnie składamy uszy i ogon. Na koniec rysujemy pyszczek, wąsiki i oczka. Miału kot gotowy!

Origami zoo - modele zwierząt

Pies

Jednym z łatwiejszych modeli zwierzęcia w origami jest uroczy piesek. Zaczynamy od złożenia kartki na pół w pionie i poziomie. Następnie składamy rogi do środka, by uformować głowę. Podwijamy dolną część do góry, tworząc uszy. Teraz składamy boki kartki do środka, formując nogi psa. Na koniec rysujemy szczegóły - śliczne oczy, nos i język.

Królik

Kolejny prosty zwierzak, który ucieszy dzieci. Bierzemy kwadratową kartkę i składamy ją w harmonijkę. Następnie zaginamy rogi do środka, tworząc trójkątny pyszczek i uszy królika. Zawijamy dolną część do góry na tułów, a boki do środka na łapki. Rysujemy szczegóły - nos, wąsiki i oczy. Nasz papierowy króliczek jest gotowy!

Słoń

Choć wydaje się trudny, to model słonia w origami jest całkiem prosty. Zaczynamy od kwadratu, który składamy na pół. Następnie zwijamy róg na trąbę słonia. Składamy boki kartki w harmonijkę na nogi i tułów. Zawijamy dolny róg na ogon. Pozostaje uformować uszy i oczy - i oto mamy uroczego słonika z papieru gotowego do zabawy.

Kwiaty i rośliny z papieru

Zajęcia origami dla dzieci - proste pomysły

Tulipan

Jednym z najładniejszych i najprostszych kwiatów do zrobienia w origami jest tulipan. Zaczynamy od prostokątnej kartki, którą składamy w harmonijkę. Następnie rozkładamy na boki i zaginamy do środka. Składamy dolną część do góry na łodygę. Na samym końcu formujemy kwiat, naciskając palcami na papier i rozchylając "płatki". Rysujemy szczegóły ołówkiem i mamy piękny kwitnący tulipan.

Róża

Róża to kolejny kwiat, który można w prosty sposób zrobić w origami. Zaczynamy od kwadratowej kartki - składamy ją po przekątnych i w harmonijkę. Następnie rozkładamy boki na płatki róży, zaginając brzegi do środka. Na samym końcu owijamy dolny róg na łodygę. Pozostaje tylko dorysować szczegóły - liście i ciernie. W ten sposób powstaje piękna papierowa róża.

Drzewo z kwiatami

Możemy także zrobić całe drzewo w origami - z pniem, gałęziami i kwiatami. Z kilku prostokątnych pasów tworzymy pień i konary. Do nich przyczepiamy kwiaty wykonane wcześniej z osobnych kwadratów. Możemy zrobić drzewo wiśniowe, jabłoń albo np. magnolię. Dzieci uwielbiają takie pełne kwiatów drzewka wykonane własnoręcznie.

Postacie z bajek z origami

Kaczka

Kaczka Donalda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci z origami. Aby ją złożyć, bierzemy prostokątną kartkę i składamy ją concertiną (w harmonijkę). Następnie modelujemy dziób i głowę kaczki, zawijając papier. Skrzydła i tułów powstają przez rozłożenie boków kartki. Na końcu rysujemy charakterystyczne elementy - czapeczkę, oczy i kreski na piórach. Mamy gotową kaczkę!

Myszka Miki

Kultowa postać z Disneya też da się wykonać w origami. Potrzebne są dwie kwadratowe kartki - jedna w kolorze cielistym na głowę, druga czarna na uszy. Składamy je w harmonijkę i triangulację. Z czarnych trójkątów formujemy uszy myszy, a z jasnej resztę głowy. Następnie składamy tułów i ogonek. Rysujemy charakterystyczne elementy - occlusion oczy, nos, uśmiech i rękawiczki. Myszka Miki gotowa!

Minionki

Uwielbiane przez dzieci minionki z filmu "Jak ukraść księżyc" również można zrobić z kartki papieru. Potrzebujemy kwadratu żółtego na głowę oraz niebieskiego na ubranie. Składamy je w odpowiedni sposób, łączymy i formujemy charakterystyczny kształt. Dodajemy szczegóły z oczami, ustami, włosami i emblematem na ubraniu. W ten sposób powstaje uroczy paperowy minionek.

Ozdoby i dekoracje z origami

Wazon

Prosty, ozdobny wazon zrobimy z prostokątnej kartki, składając ją w harmonijkę. Następnie rozkładamy boki, tworząc pojemnik. U dołu zawijamy papier, by uformować "podstawkę". Na końcu przyozdabiamy wazon wedle uznania - możemy go pomalować, dorysować wzory lub przykleić dodatki. Będzie piękną, oryginalną ozdobą wykonaną własnoręcznie.

Bombki choinkowe

Choinkowe ozdoby w origami to świetny pomysł na własnoręczne dekoracje. Z kolorowych kwadratów składamy prostokąty, a następnie zawijamy je w kształt stożków. Możemy dorysować wzory, przyczepić brokacik lub wstążeczkę. Z takich papierowych bombek udekorujemy całą choinkę - będą wyjątkową ozdobą autorstwa dzieci.

Ramki na zdjęcia

Z origami możemy zrobić także ramki na zdjęcia lub obrazki. Składamy kolorowy papier w prostokąt, do którego wsuwamy fotografię. Zaginamy boki ramki, przyozdabiając je wzorami lub naklejkami. Taka ozdobna ramka będzie piękną pamiątką i prezentem wykonanym własnoręcznie.

Podsumowanie

Origami to wspaniałe zajęcie dla dzieci, które rozwija zdolności manualne i kreatywność. W artykule przedstawiliśmy wiele pomysłów na proste modele origami dla początkujących i średniozaawansowanych. Poczynając od bardzo łatwych figur, poprzez modele zwierząt, roślin, postaci z bajek, aż po ozdoby i dekoracje. Origami to nie tylko zabawa, ale i nauka cierpliwości, precyzji oraz pobudzenie wyobraźni. Zachęcamy więc do składania kolorowego papieru i wspólnej zabawy z dziećmi!

Najczęstsze pytania

Do prostych modeli origami dla dzieci najlepiej używać papieru kwadratowego, np. klasycznego origami. Ważne, aby był kolorowy i z obu stron zdobiony - to zachęci maluchy. Dobrze sprawdzają się też kolorowe kartki scrapbookingu.

Już 3-4 letnie dziecko może rozpocząć przygodę z origami, oczywiście pod okiem dorosłego. Wcześniej warto jednak trochę potrenować motorykę, np. zwykłe składanie kartek.

Na początek polecamy bardzo proste modele, takie jak samolocik, żuraw, kwiatek, kot czy pies. Stopniowo można przechodzić do trudniejszych modeli zwierząt czy postaci.

Bardzo prosty model (np. samolocik) da się złożyć w 1-2 minuty. Bardziej złożone, ale wciąż proste modele to kwestia 5-10 minut. Im model trudniejszy, tym więcej czasu potrzeba.

Na początku pokazujemy podstawowe techniki i sposoby składania. Wspólnie wykonujemy pierwsze, najłatwiejsze modele krok po kroku. Stopniowo pozwalamy dziecku samodzielnie składać coraz trudniejsze figury. Ważna jest cierpliwość i pochwały za postępy.

5 Podobnych Artykułów

  1. 7 kreatywnych pomysłów na kolorowanki dla dzieci
  2. Mroczne tajemnice rodzinne: skomplikowane relacje w serialach rodzinnych
  3. Jak uczyć dziecko rozpoznawania emocji?
  4. Jak często kąpać niemowlę? Praktyczne porady dla nowych rodziców
  5. Rozwijanie zdolności manualnych poprzez wycinanki
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka

Jestem Asia i serdecznie witam Was na blogu poświęconym macierzyństwu i rodzicielstwu. Dla mnie bycie mamą to najpiękniejsza i najbardziej wymagająca rola w życiu. Na moim blogu znajdziecie artykuły, porady oraz relacje z mojego doświadczenia jako matki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły

ZabawaMagiczne zabawy z chustą animacyjną

Chusta animacyjna to wspaniały rekwizyt rozwijający kreatywność i umiejętności dziecka. Poznaj setki pomysłów na zabawy z tą kolorową tkaniną - teatrzyk, zajęcia ruchowe, nauka i relaks. Przeczytaj porady dotyczące wyboru i bezpiecznego użytkowania chusty.