Trwa długo – dwie trzecie pierwszego roku życia. Każdy maluch musi przez nie przejść. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się pierwszych ząbków.
Kiedy się zacznie?
Pierwszy ząbek przeciętnie pojawia się około 6.-7. miesiąca życia. Jednak odchylenia od tej daty mogą być duże. Dlatego nie powinnaś niepokoić się, jeśli twoje dziecko nadal bezzębny dziąsła, mimo że skończyło 9 miesięcy, a brzdąc koleżanki, chociaż o parę miesięcy młodszy, pokazuje już w uśmiechu kilka.
Każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie i odchylenia od książkowych norm mogą być znaczne. Dlatego u niektórych niemowląt piewszy ząb pojawia się już w 3. miesiącu, a u innych dopiero tuż przed pierwszymi urodzinami.
Czas ząbkowania jest dziedziczny – dziedziczy się skłonność do wczesnego lub późnego pojawiania się zębów.
Z reguły jako pierwsze wyrzynają się dolne lub górne siekacze – jedynki, ale symptomy poprzedzające ząbkowanie (zwłaszcza obfite ślinienie się oraz zgrubienia na dziąsłach) mogą pojawić się na 2-3 miesiące, a nawet wcześniej przed pierwszym zębem.
Sposób MAMY BABY
Zapytaj swoją mamę i teściową, w wieku ilu miesięcy ząbkowaliście ty i twój partner. Wtedy będziesz wiedziała, kiedy w przybliżeniu spodziewać się pierwszych zębów u waszego dziecka.