Ząbkowanie

thumbnail
author-image

Asia Głowacka

21.06.2023 | 1 min.

Trwa długo – dwie trzecie pierwszego roku życia. Każdy maluch musi przez nie przejść. Przeczytaj, jak łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się pierwszych ząbków.

Kiedy się zacznie?

Pierwszy ząbek przeciętnie pojawia się około 6.-7. miesiąca życia. Jednak odchylenia od tej daty mogą być duże. Dlatego nie powinnaś niepokoić się, jeśli twoje dziecko nadal bezzębny dziąsła, mimo że skończyło 9 miesięcy, a brzdąc koleżanki, chociaż o parę miesięcy młodszy, pokazuje już w uśmiechu kilka.

Każde dziecko rozwija się we własnym, indywidualnym tempie i odchylenia od książkowych norm mogą być znaczne. Dlatego u niektórych niemowląt piewszy ząb pojawia się już w 3. miesiącu, a u innych dopiero tuż przed pierwszymi urodzinami.

Czas ząbkowania jest dziedziczny – dziedziczy się skłonność do wczesnego lub późnego pojawiania się zębów.
Z reguły jako pierwsze wyrzynają się dolne lub górne siekacze – jedynki, ale symptomy poprzedzające ząbkowanie (zwłaszcza obfite ślinienie się oraz zgrubienia na dziąsłach) mogą pojawić się na 2-3 miesiące, a nawet wcześniej przed pierwszym zębem.

Sposób MAMY BABY

Zapytaj swoją mamę i teściową, w wieku ilu miesięcy ząbkowaliście ty i twój partner. Wtedy będziesz wiedziała, kiedy w przybliżeniu spodziewać się pierwszych zębów u waszego dziecka.

 


 

tagTagi
shareUdostępnij
author
Asia Głowacka

Jestem Asia i serdecznie witam Was na blogu poświęconym macierzyństwu i rodzicielstwu. Dla mnie bycie mamą to najpiękniejsza i najbardziej wymagająca rola w życiu. Na moim blogu znajdziecie artykuły, porady oraz relacje z mojego doświadczenia jako matki. 

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły

DzieciJak dbać o mleczne ząbki

Dbałość o higienę jamy ustnej u niemowląt - jak rozpocząć? Odkąd jesteś rodzicem, zacznij pielęgnować jamę ustną swojego dziecka już od najmłodszych lat. Dowiedz się, jak zadbać o zęby niemowlęcia i uniknąć próchnicy. Przyjemne i regularne zabiegi higieniczne są kluczem do zdrowego uśmiechu. Przeczytaj więcej!

DzieciKupki niemowlęce

W artykule "Kupki niemowlęce" dowiesz się, jak wygląd i zmiany w kupce maluszka mogą przekazywać ważne informacje o jego samopoczuciu. Odkryj różne rodzaje stolców, ich kolor i konsystencję oraz wpływ diety matki na wygląd kupki. Zapoznaj się również z normalnymi zmianami w kupce starszego niemowlęcia.