Nocnik kiedy czas na naukę

Dlaczego jedne dzieci wcześnie rozstają się z pieluszkami, a inne nie chcą siusiak do nocniczka do wieku przedszkolnego?

Po piewsze – czekaj

Jedno jest pewne: edukację nocniczkową należy rozpoczynać dopiero wtedy, gdy dziecko do tego dojrzeje. Co to oznacza?

Aby „przyuczanie” nie było zwykłą tresurą bez gwarancji długotrwałego sukcesu, tylko nauką, musi być spełniony podstawowy warunek – maluch nie tylko musi rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi, ale także musi być w stanie fizjologicznie sprostać zadaniu.

Dziecko jest gotowe do rozpoczęcia nauki czystości, kiedy osiągnie już odpowiednią dojrzałość nerwowo-mięśniową. Na pewno nie wcześniej! Po prostu maluch musi do tego dorosnąć, a tobie pozostaje cierpliwie na to czekać.

Sposoby MAMY BABY

  • Pamiętaj, że dzieci dojrzewają do edukacji nocniczkowej w indywidualnym tempie. I każde ma prawo do realizacji własnego programu rozwojowego. Nie przyspieszaj tego procesu, bo tylko możesz zniechęcić brzdąca i będzie uciekał na sam widok nocnika!
  • Od czasu do czasu sprawdzaj, czy już nadszedł dobry moment na naukę, ale nie zaczynaj tego wcześniej niż w 18. miesiącu życia dziecka.

Poznaj kolejne ważne zasady.

Po drugie – nie porównuj

Zdrowe dziecko ma naturalne odruchy fizjologiczne, które umożliwiają automatyczne opróżnianie pęcherza moczowego i jelita grubego. Każdy niemowlak potrafi więc już od urodzenia robić siusiu i kupkę „w porcjach”. Ale robi to bezwiednie.

Wrodzona umiejętność wypróżniania się to jedno, a kontrolowanie tych czynności to drugie. Maluch musi dojrzeć i nauczyć się trafnego odczytywania sygnałów, które wysyła mu jego własny organizm.

Musi pojąć, że określone odczucia oznaczają „za chwilę zrobię siusiu” i zapanować nad tym. A to wcale nie jest łatwa sprawa.

Sposoby MAMY BABY

  • Fakt, że twój maluch ciągle jeszcze nie umie korzystać z nocniczka, wcale nie oznacza, że jest mało bystry czy niechętny do współpracy.
  • Nie porównuj swojej pociechy ze starszym rodzeństwem czy pociechami koleżanek. Możliwe, że tamte dzieci znacznie wcześniej przestały korzystać z pieluszek. Ale co z tego?

 Ważne jest też to, w jakim wieku ty nauczyłaś się korzystać z nocniczka. Dlaczego?


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *