Łóżeczko jak wybierać

Ładne, o ciekawym wzornictwie, a przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Zanim wyruszysz na poszukiwania łóżeczka dla malca, przeczytaj, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Pierwszy rzut oka

Tradycyjne drewniane łóżeczko ma wymiary 120×60 cm. Są też dostępne większe modele o wymiarach 140×70 cm. Jeśli wybierzesz mebel solidny, dobrze wykonany, posłuży malcowi przez następne trzy lata.

Wykończenie

Rogi łóżeczka nie powinny mieć ostrych krawędzi. Drewniane części łóżeczka muszą być gładkie (bez drzazg!) i łatwe do umycia, pomalowane ekologiczną farbą lub lakierem.

Sprawdź, czy śruby i mocowania w meblu są zamaskowane.

Łóżeczko powinno posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, Instytutu Technologii Drewna oraz Instytutu Matki i Dziecka.

Ważne detale

Szczebelki

Odstępy między szczebelkami nie mogą być większe niż 6 cm, ale nie mniejsze niż 2,5 cm, aby maluch nie mógł włożyć między nie rączki czy główki.

Bardzo praktyczna jest możliwość wyjęcia dwóch środkowych szczebelków – maluch, który już nieźle się porusza samodzielnie, mógł wychodzić i wchodzić do łóżeczka bez pomocy mamy i taty.

Dno łóżka

Koniecznie powinno mieć trzy poziomy ustawienia wysokości spania – im dziecko jest starsze, tym niżej opuszczamy dno, by maluch nie mógł wydostać się (wypaść!) z łóżeczka.

Materac

Musi być płaski i dość twardy (ale nie musi być gruby). Wybierz materac kokosowy albo wykonany ze specjalnej pianki (ewentualnie kokosowo-piankowy) – koniecznie z bawełnianą powłoczką. Podobnie jak łóżeczko powinien mieć atest PZH.

Drobiazgi, które ułatwiają życie

Funkcja bujania

Takie łóżeczko doskonale zastąpi kołyskę. Łatwiej w nim uspokoić marudzącego czy płaczącego malca, bez konieczności wstawania w nocy i wyjmowania go z łóżeczka.

Kółka

Z łatwością przestawisz takie łóżeczko w dowolne miejsce mieszkania. Maluchy lubią zmiany otoczenia

Nakładka – przewijak

Praktyczne rozwiązanie z małym mieszkaniu. Nie musisz mieć wtedy komody z przewijakiem, albo… zajmować do tego stołu.

Opuszczany bok

Idealne rozwiązanie na pierwsze miesiące życia dziecka –  łóżeczko można przystawić otwartym bokiem do łóżka rodziców, dzięki temu w nocy szybko malca nakarmisz i przewiniesz.

Szuflada

Przyda się na dodatkową pościel lub zabawki. Dobre rozwiązanie do ciasnych niedużych mieszkań


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *