Kupki niemowlęce

Dla młodej mamy nie jest to temat żenujący czy nieelegancki. Wygląd niemowlęcej kupki wiele mówi
o tym, jak czuje się maleństwo. Jest to więc źródło ważnych informacji!

Skąd te zmiany?

Pierwsza w życiu kupka pojawia się
w pierwszej dobie po porodzie.
To tak zwana smółka – substancja, która znajdowała się w przewodzie pokarmowym maluszka od ok. 20 tygodnia ciąży do narodzin.

Gdy smółka zostanie wydalona, pojawią się tzw. stolce przejściowe. Mogą mieć zabarwienie zielonkawo-żółte. Są dość luźne – mają konsystencję lekko ściętej jajecznicy i pojawiają się bardzo często, bo kilka razy na dobę (zdarza się, że maluch wypróżnia się już w trakcie jedzenia!).

Późniejsze stolce niemowlęcia mogą mieć kolor od ciemnożółtego do jasnobrązowego. Wyglądem i konsystencją przypominają musztardę. Jasnobrązowe stolce o konsystencji plasteliny występują najczęściej u dzieci karmionych butelką.

Wygląd kupki może zostać zmieniony przez produkty zjedzone przez mamę karmiącą dziecko piersią. Podobnie działa zmiana rodzaju mleka modyfikowanego albo podawanie pierwszych zupek. Po zetknięciu się z powietrzem kupka małego niemowlęcia utlenia się i zmienia kolor na lekko seledynowy. To też nie powinno budzić twojego niepokoju.

Sposób MAMY BABY

Nie martw się, gdy w kupce starszego (np. półrocznego) niemowlęcia zobaczysz grudki. Są to resztki niestrawionych, źle przeżutych pokarmów, bo maluch w tym wieku je już pokarmy stałe. Takie grudki są zupełnie normalne, a świadczą tylko o niedojrzałości układu pokarmowego dziecka.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *