Karmienie piersią ważne zasady

Mama karmiąca piersią ma wiele wątpliwości. Czy maluch się najada, czy nie je za rzadko lub zbyt często, dlaczego raz je krótko, a innym razem wisi przy piersi prawie godzinę? Warto znać zasady karmienia malucha.

5 powodów, dla których warto karmić dziecko piersią

1. To naturalny, najlepszy sposób żywienia ludzkiego niemowlęcia. Kobiecy pokarm zapewnia wszystko, czego na początku życia potrzebuje ono do prawidłowego wzrostu, rozwoju i zdrowia.

2. Karmienie piersią chroni malca przed wieloma chorobami. Przez pierwsze 6 miesięcy przekazujesz mu wraz z mlekiem przeciwciała zwalczające mikroorganizmy chorobotwórcze. Ochronne działanie karmienia naturalnego ma miejsce nie tylko w dzieciństwie, ale jeszcze długo po nim.

3. Zmniejsza ono ryzyko zachorowania na alergię, biegunki, anemię, krzywicę, choroby układu oddechowego, zapalenie ucha, celiakię, a w przyszłości także miażdżycę, nadciśnienie  i zawał serca.

4. Naukowcy twierdzą, że dzieci karmione piersią są też bardziej inteligentne!

5. Dla ciebie karmienie piersią też jest korzystne – może zapobiec ewentualnym krwotokom po porodzie i ułatwia obkurczanie się macicy.

Jak często karmić dziecko?

Zdrowe dziecko, które już opanowało naukę ssania, samo narzuci odpowiadający mu rytm karmień. Nie zniechęcaj się, jeśli maluszek będzie co chwila domagał się podania mu piersi – ma do tego prawo, być może wysysa jeszcze za mało. Krótkie i częste karmienia bardziej stymulują laktację niż takie, które trwają dłużej i są oddzielone dłuższymi przerwami.   Po kilku tygodniach poziom twojej laktacji ustabilizuje się, a piersi przestaną być nabrzmiałe i napięte.

Czy ono się najada?

W tej sprawie zdaj się na dziecko. Maluch najlepiej wie, ile może i chce zjeść. Karmienie piersią o tyle ułatwia sprawę, że uwalnia cię od pokusy kontrolowania, ile szkrab wyssał podczas każdego posiłku. Natomiast jeśli niemowlak jest karmiony butelką, a mama zna normy żywieniowe opracowane przez specjalistów, ma tendencję do nakłaniania pociechy, żeby zjadała całe porcje. Niepotrzebnie! Apetyt malca ulega wahaniom dobowym, zależy też od jego samopoczucia i humoru. Wmuszanie jedzenia doprowadzi albo do wychowania niejadka, albo do otyłości.    Ani jedno, ani drugie nie jest celem, do którego warto dążyć.

Sposoby MAMY BABY

Każda mama jest w stanie wykarmić swoje dziecko, jeśli tego chce i będzie stosowała się do paru zaleceń:

  • Pozwalaj maluchowi ssać, kiedy ma ochotę (na żądanie).
  • Przystawiaj go do piersi przynajmniej 8 razy na dobę, także w nocy, a podczas każdego posiłku pozwalaj ssać z obu piersi.
  • Nie podawaj dziecku smoczka i nie dokarmiaj sztuczną mieszanką.

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *