Dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym od pierwszych dni życia. Tylko w nim jest bezpieczne w czasie podróży.
Sprawdź, jak wybrać najlepszy fotelik dla malucha.
Ważne oznaczenia
Przed wyborem fotelika sprawdź, czy proponowany przez sprzedawcę model ma certyfikat bezpieczeństwa (litera B w trójkącie) lub znak homologacji, czyli literę E w kółku z numerem kraju, w którym przeprowadzono badanie.
Możesz też sprawdzić wyniki upatrzonego fotelika w testach zderzeniowych.
Ważne: Przewożenie dzieci w przystosowanych do tego fotelikach to obowiązek przewidziany przepisami Kodeksu Drogowego. Za niedopełnienie go grozi mandat. Żaden odpowiedzialny rodzic nie będzie narażał małego pasażera.
Pamiętaj także o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa – tylko fotelik właściwe dobrany i użytkowany chroni twojego maluszka.
Pierwsze kryteria
Zanim podejmiesz decyzję, jaki fotelik kupić, dokładnie obejrzyj wybrany model lub modele. Najpierw zwróć uwagę na:
Odpowiedni kształt
Fotelik musi mieć wysokie boki, które będą skutecznie chronić malca i amortyzować siłę ewentualnego uderzenia bocznego.
Jeśli kupujesz fotelik dla noworodka, sprawdź, czy sprzęt jest wyposażony we wkładkę regulującą głębokość siedziska. To miękki materacyk z wałkiem utrzymującym główkę malucha w prawidłowej pozycji.
Ciężar
Masa fotelików waha się od 1,5 kg do ponad 5 kg.
Wybierz taki, który jesteś w stanie podnieść na palcu jednej ręki. Noszenie ciężkiego fotelika z dodatkowym „ładunkiem” w postaci malucha może okazać się ponad twoje siły.
Mocowanie
Masz do wyboru dwa rodzaje montowania fotelika w samochodzie: mocowanie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa lub wpinanie go do zamontowanej wcześniej podstawki (tzw. bazy).
Ważne: Zanim dokonasz zakupu, na próbę zamontuj fotelik w swoim aucie. Ze względu na różnorodne profilowanie siedzeń samochodowych nie na każdym fotelik można zamontować stabilnie, tak by nie poruszał się w czasie jazdy.
Upewnij się także, czy fotelik można wpinać na stelaż waszego wózka. Wybierając fotelik dopasowany do wózka unikniesz wyjmowania śpiącego malca na czas krótkich zakupów.
Istotne szczegóły
Pasy bezpieczeństwa
Koniecznie pięciopunktowe i na tyle długie, by można było bez problemu zapiąć malucha grubo ubranego np. w zimowy kombinezon. Pasy powinny mieć miękkie osłonki – dzięki temu nie będą uwierały i ocierały dziecka.
Sprawdź system zapinania pasów – maluch w żadnym wypadku nie może być w stanie odpiąć ich samodzielnie.
Tapicerka
Ma być miła w dotyku, wykonana z naturalnych tkanin. Dziecko czasem je w aucie, czasem coś rozleje czy pokruszy. Dlatego tapicerka powinna dać się łatwo zdejmować do prania.
Regulowanie pochylenia oparcia
Ta wygodna funkcja dostępna w droższych modelach, ale zapewniająca komfort przewożonemu malcowi. Oparcie fotelika można opuścić, gdy dziecko zaśnie, podnieść, gdy brzdąc chce się bawić na siedząco.
Warto wziąć pod uwagę tę funkcję, jeśli planujecie dłuższe podróże z dzieckiem.
Drobiazgi, które ułatwiają życie
Daszek – chroni malca od słońca, wiatru i deszczu, jeśli fotelika używasz także jako gondolki do przenoszenia dziecka np. z samochodu do domu.
Przykrycie na nóżki i śpiworek – idealne na zimniejsze dni przy przenoszeniu maleństwa.
Moskitiera – chroni przed owadami latem brzdąca np. śpiącego z foteliku lub podczas przerwy w podróży.
System jednoczesnej regulacji wszystkich szelek. Bardzo praktyczna funkcja, która umożliwia dopasowanie napięcia szelek tak, by dziecku było wygodnie. Przydatne, gdy maluch łatwo się niecierpliwi lub gdy szybko musimy posadzić dziecko w foteliku.
Dodaj komentarz