Wcale nie cieszę się z ciąży

To nie znaczy, że jesteś nienormalna, ani że nie nadajesz się na mamę. Wręcz przeciwnie – taka reakcja jest dość częsta i… uzasadniona. Dlaczego?

Masz prawo czuć się zaskoczona

Nie warto owijać w bawełnę: początkowe tygodnie ciąży (kiedy już wiesz na pewno, że będziesz mamą) to nie jest najlepszy czas dla ciebie. Może zwyczajnie jesteś zaskoczona tą ciążą. Nierzadko fakt, że oto poczęło się dziecko, jest dla jego rodziców niespodzianką. Ocenia się, że dotyczy to trzech na cztery ciąże! Nawet jeśli w twoim przypadku tak nie było i staraliście się o maleństwo, wiadomość, że już się udało, może tobą dosłownie wstrząsnąć. Dla niektórych kobiet (oraz ich partnerów) jest to szok, więc potrzebują czasu, żeby się oswoić z tą nowiną.

Nic dziwnego, że doświadczasz teraz oszałamiającej mieszanki silnych, sprzecznych emocji. Bywa, że wprost szalejesz ze szczęścia, by za chwilę zacząć płakać i zamartwiać się: czy maleństwo urodzi się zdrowe, czy w ogóle przeżyjesz poród i czy dasz sobie radę jako mama. Nie czuj się winna, jeśli targają tobą takie wątpliwości i czasem myślisz skrycie, że chciałabyś cofnąć czas, by móc jeszcze trochę poczekać z decyzją o macierzyństwie.

Sposób MAMY BABY

Zadaniem numer jeden jest dla ciebie dbanie o swój dobry nastrój i samopoczucie. Twoje emocje udzielają się maleństwu – wiadomości, czy mama ma się dobrze, czy martwi się i płacze, płyną do niego w języku hormonów. Stresom powiedz teraz NIE.

To ma być „stan błogosławiony”?

Prawdopodobnie czujesz się teraz także fizycznie nie najlepiej. To normalne w początkach ciąży. Pewnie masz odczucia, jakbyś była chora, a już na pewno nie myślisz o sobie „kobieta w stanie błogosławionym”. Jesteś zdezorientowana, senna, osłabiona i ciągle biegasz do łazienki. W takich warunkach trudno jest czuć bliskość z dzieckiem. Ale tak nie musi być. Wiele kobiet w początkach ciąży twierdzi, że oprócz tego, że ciągle chce im się spać, nie odczuwają żadnych nieprzyjemnych „konsekwencji” swojego stanu. Pomyśl, jakie niesamowite rzeczy dzieją się teraz wewnątrz twojego ciała! Z każdą godziną coś się zmienia. Pewnie trudno ci uwierzyć, że jakieś tajemnicze dziecko rośnie w twoim brzuszku. To normalne, że na razie jest to dla ciebie i partnera wielką abstrakcją. Z biegiem czasu, kiedy maluch zacznie się poruszać i kopać, będzie ci łatwiej nawiązać z nim kontakt.

Sposób MAMY BABY

Kiedy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, przyjrzyj się krytycznie swoim zwyczajom żywieniowym oraz trybowi życia. Właśnie teraz w życiu maleństwa mają miejsce przełomowe wydarzenia, więc bardzo ważne jest, żebyś odżywiała się dobrze, unikała alkoholu, mocnej kawy, dymu tytoniowego, kontaktu z chemikaliami.

Wielki głód informacji

Trafiłaś w internecie na nasz portal, a to najlepszy dowód na to, że poszukujesz wiedzy i porad na temat macierzyństwa i dziecka. Witamy! To poszukiwanie wiadomości spełnia ważną rolę psychologiczną. Dowiadując się, jak rozwija się twoje dziecko, wyobrażając sobie jak wygląda i co nowego już potrafi, poczujesz się bliżej niego. Oswajasz się też z nowym dla siebie stanem i nową, nieznaną rolą, którą właśnie przydzielił ci los. Pamiętaj jednak, że musisz rozsądnie dobierać źródła, z których czerpiesz porady. Nie potrzebujesz ani wiedzy na temat patologii ani mnóstwa rad na wszystkie możliwe plagi dosięgające niektóre przyszłe mamy. Kiedy okaże się, że coś rzeczywiście będzie ci dokuczać, wtedy poszukasz praktycznej porady (najlepiej na naszym portalu!). Wybieraj informację rzeczową, ale pozytywną, przyjazną, która pozwoli ci dowiedzieć się czegoś interesującego o twoim stanie, ale także wprawi cię w dobry nastrój, a nie w przerażenie.

Sposób MAMY BABY

Nie zaglądaj pod żadnym pretekstem do podręczników medycznych, gdzie opisuje się drobiazgowo powikłania ciąży i rozmaite trudne przypadki. Odrzucaj te teksty, w których autorzy rozwodzą się przede wszystkim nad dolegliwościami, ograniczeniami, zakazami i przestrogami dla kobiet w ciąży.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *