Poród domowy

Poród domowy
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka21.06.2023 | 4 min.

Jeśli na myśl o zapachu szpitala masz dreszcze, a twoja ciąża przebiega książkowo, możesz urodzić w domu. Trzeba to jednak dobrze zaplanować i zorganizować.

Komu wolno, komu nie

Rodzić w domu możesz tylko wtedy, gdy jesteś zdrowa i w czasie ciąży nie masz żadnych niepokojących objawów.Jeśli jednak wystąpiły komplikacje takie jak: plamienia, podwyższone ciśnienie lub silna anemia – zapomnij o porodzie domowym. Cukrzyca ciążowa, niewydolna szyjka macicy, kłopoty z łożyskiem, ciąża bliźniacza, poronienie przeżyte kiedyś wcześniej oraz urodzenie starszego dziecka przez cesarskie cięcie również uniemożliwiają poród domowy.

Sposoby MAMY BABY

  • Lepiej zrezygnuj z porodu w domu, gdy obawiasz się rodzić bez lekarzy i sprzętu medycznego.
  • Nie upieraj się przy porodzie domowy, gdy tata dziecka nie zgadza się na taki pomysł i ma obawy.
  • Jeśli mieszkasz daleko od szpitala (trzeba tam jechać samochodem dłużej niż 50 minut), zrezygnuj z rodzenia we własnym domu.

Ważne przygotowania

Rodzić w domu można wyłącznie w towarzystwie położnej z uprawnieniami do odbierania porodu domowego. Rodzice decydujący się na taki poród muszą odbyć z nią serię spotkań przygotowawczych. W czasie kilku kolejnych (z których co najmniej jedno odbywa się w domu) położna robi dokładny wywiad lekarski, zleca dodatkowe badania i konsultację lekarską. Przeprowadza też szkolenie na temat przebiegu porodu, a także podpowiada, jak przygotować mieszkanie. Ustalcie odpowiednio wcześnie z waszą położną, kto, w którym momencie i w jaki sposób ma ją wezwać, gdy zaczniesz rodzić. Poród domowy jest płatny. Kosztuje od 1 do 2 tys. złotych.

Sposoby MAMY BABY

  • Numer telefonu położnej wypisz wielkimi cyframi na kartce i zawieś ją w domu w widocznym miejscu.
  • Opracujcie dokładny „plan awaryjny”, gdyby okazało się, że trzeba jednak jechać do szpitala. Jeśli jest ich kilka w pobliżu, zdecyduj się na któryś i wcześniej porozmawiaj o twoim zamiarze z ordynatorem oddziału położniczego.
  • Poproście kogoś bliskiego, by tego ważnego dnia czekał pod telefonem i miał gotowy do jazdy, zatankowany samochód. Kiedy poród się zacznie, niech twój partner zadzwoni do tej osoby i ogłosi „stan alarmowy”.

Intymnie i komfortowo

U siebie czujesz się swobodniej. Jesteś bardziej zrelaksowana, a więc łatwiej ci wsłuchać się we własny instynkt. Położna niczego ci nie narzuca, raczej sugeruje i towarzyszy ci w czasie porodu. Możesz posiedzieć we własnym fotelu, posłuchać ulubionej muzyki, zachowywać się swobodnie. Gdy dziecko przychodzi na świat, nikt nie włącza ostrego światła, nie hałasuje, nie spieszy się z odcinaniem pępowiny, badaniami, ważeniem, mierzeniem itp.

Sposób MAMY BABY

  • W domu nie musisz liczyć się z ograniczeniami. Korzystaj z tego.Wejdź do wanny, by nieco się rozluźnić, kucnij w trakcie parcia, by ułatwić maluszkowi przyjście na świat.

Zanim zdecydujesz

Są też i to dość poważne minusy porodów domowych. Nie wolno o tym zapominać.

Po pierwsze: bardzo trudno znaleźć doświadczoną położną, która specjalizuje się w odbieraniu takich porodów.

Warto też wziąć pod uwagę fakt, że to zawsze jest pewne ryzyko. Nawet po książkowej ciąży w trakcie porodu mogą pojawić się nieprzewidziane komplikacje wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej, np. odklejenie łożyska, zaburzenia tętna u dziecka, nagły krwotok.

Rodząc w domu, masz w takiej sytuacji mniejsze szanse na szybką pomoc medyczną. Trzeba szybko jechać do szpitala, a trudno jest np. zejść po schodach w drugim okresie porodu.

I wreszcie wszystkie szczepienia oraz obowiązkowe badania noworodka, które rutynowo wykonuje się w szpitalu, będziesz musiała zrobić potem w przychodni.

W Polsce poród domowy w asyście położnej to ciągle jeszcze rzadkość, luskus dostępny tylko niektórym kobietom. W domu na świat jedno na 30 tysięcy polskich dzieci. Dla porównania: w domu rodzi się co trzeci mały Holender i co dziesiąty Niemiec. Dlaczego tak jest? Bo NFZ nie refunduje takich narodzin, a poród domowy jest kosztowny.

Sposób MAMY BABY

  • Jeśli poważnie myślisz o porodzie w domu, porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem i nie upieraj się, jeśli ma on obiekcje. Zawsze możesz zdecydować się na poród rodzinny w szpitalu i wynająć sobie tam osobny pokój.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak zainteresować dziecko nauką liczenia? Zabawy matematyczne dla przedszkolaków
  2. Jak uczyć dziecko rozpoznawania emocji?
  3. Rozwijanie zdolności manualnych poprzez wycinanki
  4. Jak bawić i uczyć dziecko poprzez zabawę w sklep?
  5. Jak bawić się z dzieckiem w domu? Pomysły na zabawy
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Asia Głowacka
Asia Głowacka

Jestem Asia i serdecznie witam Was na blogu poświęconym macierzyństwu i rodzicielstwu. Dla mnie bycie mamą to najpiękniejsza i najbardziej wymagająca rola w życiu. Na moim blogu znajdziecie artykuły, porady oraz relacje z mojego doświadczenia jako matki. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

DzieciJaki wybrać wózek dla dziecka

Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka to kluczowa decyzja. Artykuł zawiera informacje na temat bezpieczeństwa, rodzajów wózków, komfortu, trwałości, funkcjonalności oraz porównania marek i modeli. Czytając ten artykuł dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla Twojego dziecka.